تبلیغات
انصار الصلاة
انصار الصلاة

انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند


بخشش در نماز

بخشش در نماز 

چرا در جایی حضرت علی(علیه السلام) هنگام ركوع انگشتر خود را به فقیر می‏بخشد اما در جایی دیگر هنگام نماز تیر را از پای ایشان می‏كشند و ایشان متوجه نمی‏شود، این دو مطلب را چگونه می‏توان با هم جمع كرد؟
ائمه (علیهم السلام) در حالات خود مراتب گوناگونی داشته‏اند: نحوه حضور قلب آنان در نماز سه گونه است:
1 . گا هی توجه به خدابه گونه‏ای بوده كه هیچ چیز دیگر را متوجه نمی‏شدند و نمونه‏های بسیاری از این قبیل از ائمه نقل گردیده است .
2 . گاه ممكن است، ضمن حضور قلب كامل، كم و بیش متوجه امور خارجی نیز بوده‏اند; ولی به جهت عدم وظیفه در برابر آن‏ها عكس العمل نشان نداده‏اند .
3 . در مواردی ضمن حضور قلب كامل، به برخی از مسائل توجه داشته و بر حسب وظیفه یا استحباب عكس العمل نشان داده‏اند، بدون آن كه مانع توجه آنان به خدا باشد .
از این نمونه همان اعطای انگشتر توسط امیرالمؤمنین (علیه السلام) به سائل است . عرفا می‏گویند این مرتبه از حضور قلب كامل‏تر از مرتبه اول است; زیرا در اولی توجه به خداوند حجاب و مانع عالم كثرات است ولی در این مرحله آن چنان فانی در رب و وصل به او است كه از آن مرتبه به شهود عالم می‏پردازد و به اصطلاح مرتبه لاحجاب مطلق است . نه حضور غیب مانع حضور عالم شهوداست و نه بالعكس . آنچه هیچ گاه در نمازهای آنان وجود نداشته، حجاب شدن عالم شهود نسبت‏به عالم غیب است; به عبارت دیگر، باید دانست تفاوت امامان با برخی عرفا در آن است كه گروهی از عرفا وقتی در یكی از مقامات سیر و سلوك هستند، حضور در مقامات دیگر برای آنان به آسانی ممكن نیست ; ولی امامان چنان توانمندی روحی و معنوی دارند كه به آسانی می‏توانند دو عبادت نماز و زكات را همراه با یكدیگر و بدون كاستی در حضور قلب و اخلاص انجام دهند و آن جا كه امور شخصی و مادی مطرح است، همان مقام معنوی خویش را حفظ كنند و درد جسمی آان را از حالت «وصال‏» و «مقام فنا» خارج
نگرداند .

دوشنبه 3 اسفند 1388 توسط حامد مصطفایی | نظرات ()
mortazavi.z@gmail.com

مسابقه اینترنتی نماز
انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند
...و اقیموا الصلاه
نماز احتیاط
نیاز اساسی بشر امروز
دستوری برای نماز شب
چراغ های همیشه روشن
آثار و بركات نماز اول وقت در آیات و روایات
امید بخش ترین آیه
اولین نماز جمعه در اسلام
چرا هنگام نماز نشاط ندارم
توجه در نماز
نماز احتیاط
در چه مواردی میتوان نماز واجب را شکست
چیز هایی که در نماز مکروه است
ترجمه ی اذان واقامه
احکام مسجد
پوشانیدن بدن در نماز
احکام قبله
نماز غفیله
وقت نافله های یومیه
احکام نماز
احکام نماز میت
شرایط وضو
احکام نجاست
احکام تقلید
صحیفه ی سجادیه (متنی)
نهج البلاغه
مرثیه هایی درمورد ائمه
احکام خمس

به نظر شما مطالب این وبلاگ تا چه حد برای نماز ایجاد انگیزه می کند؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

RSS 2.0

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

ژ منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان          www.bahar-20.com رفتن به بالای صفحه