تبلیغات
انصار الصلاة
انصار الصلاة

انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند


فاطمه (س) معنی نماز عشق

فاطمه (س) معنی نماز عشق 

حضرت فاطمه زهراء (س) دخت گرامی بزرگ زنی چون خدیجه كبری است كه از نیكوترین و عفیفترین زنان جهان و نخستین زنی است كه به پیامبر ایمان آورد وهرآن چه از مال دنیا در اختیار داشت در راه پیشرفت اسلام بذل كرد فاطمه فرزند نیكو مردی چون محمد (ص) فرستاده رحمت ومغفرت است.

فاطمه كیست؟

حضرت فاطمه زهراء (س) دخت گرامی بزرگ زنی چون خدیجه كبری است كه از نیكوترین و عفیفترین زنان جهان و نخستین زنی است كه به پیامبر ایمان آورد وهرآن چه از مال دنیا در اختیار داشت در راه پیشرفت اسلام بذل كرد فاطمه فرزند نیكو مردی چون محمد (ص) فرستاده رحمت ومغفرت است. محمد هموكه پس از 1400سال از عروج ملكوتی اش، سیاه دلان تاریخ ،او و پیروان راستینش را از گزندتهمت و ناروا رها نكرده اند و در عصر دموكراسی و آزادی بیان حتی یارای شنیدن نام مقدس و راستینش را كه برگرفته از صداقت بی منتهای اوست ندارند،و به بهانه های واهی و با علم كردن و بازخوانی سناریوهای از پیش تعیین شده و بعضا حتی با به رقص در آوردن مترسكان مسلمان نما تحت لوای سلمان رشدی وامثالهم هربار به بهانه ای مفاخرمسلمانان را نشانه رفته و با ادعاهایی چون حقوق بشر و امثال آن كه به واقع جز لق لقه زبان بشر امروزی هیچ تعبیر دیگری نمی توان برای آنها یافت، دین رحمت و عزت را آماج طعنه و پرسش قرار می دهند غافل از آنكه این دین به اعتبار پیامبر صلح و دوستی و به عزت خون حمزه، حسین (ع) ،علی (ع) ودیگر شهدای راستین این مكتب تا همیشه تاریخ آبیاری و سیراب شده است.
پرورش زهرا در كنار پدرش رسول خدا و در خانه نبوت بود، ‌آنجا كه منزلگاه زمینی فرشتگان، و مركز نزول وحی و آیه های قرآن است. زهرا همسر بزرگمردی است كه بیش از سیصد آیه از قرآن شریف درباره او نازل شده و بقای اسلام وامدار تلاشهای بی دریغ اوست. در دامن پاك فاطمه دو امام و دو شخصیت ممتاز عالم بشری (امام حسن و امام حسین (ع)) رشد یافته اند، عقیله بنی هاشم زینب كبری (ع) پیام رسان بزرگ حماسه عاشورا پرورش یافته چنین مادری است.

فضایل فاطمی

زهرای اطهر (علیها‌السلام) انسانی چند بعدی و در تمام جنبه‌های انسانی در اوج كمال بود. حضرت زهرا (علیها السلام) بیشتر اوقات شب را به عبادت مشغول مى شد. حسن بصری می‌گوید: «در این امت، عابدتر از فاطمه‌ (علیها‌السلام) نیامده است، آنقدر نماز و عبادت را ادامه می‌داد كه پاهایش ورم می‌كرد. رسول الله درباره‌ی فاطمه سلام الله علیها فرمود: ای سلمان به راستی كه خداوند قلب و تمام اعضای فاطمه تا استخوان‌هایش را از ایمان و یقین آكنده ساخته به گونه‌ای كه او غرق در اطاعت پروردگار است. و یا در جایی دیگر می فرماید: وقتى دخترم فاطمة در محراب عبادت مى ایستاد همچون ستاره اى براى ملائكه آسمان مى درخشید. خدا به ملائكه مى گوید: اى ملائكه بنگرید به بهترین بنده من فاطمه، او در مقابل من ایستاده و از خوف من تمامى وجودش مى لرزد و با تمامى حضور قلبش به عبادت من روى آورده. فاطمه به هنگام عبادت آنچنان در معشوق غرق می‌شد كه با گذشت ساعت‌ها، گذر زمان را حس نمی‌كرد. اما در وقت حمایت از رهبری و ولایت، تو گویی جز سیاست كار دیگری نداشت، و تا پای جان می‌ایستاد و جوانمردانه افشاگری می‌‌كرد. امام‌ صادق (علیه‌السلام) می فرماید: «وقتی در محراب عبادت به نماز می‌ایستاد برای آسمانیان می‌درخشید همان‌گونه كه نور ستاره‌ها برای زمینیان. » (و به همین علت وی «زهرا» لقب داده اند). زهراء (ع) هرگز از انجام عمل خیر دریغ نمی كرد. روزی پیرمرد فقیری و گرسنه نزد پیامبر اكرم آمد و درخواست كمك كرد. پیامبر فرمود: اكنون چیزى ندارم ولى «راهنماى خیر چون انجام دهنده آن است. » سپس او را به منزل فاطمه (علیها السلام) راهنمایى كرد. زهرا (علیها السلام) فرمود: ما نیز اكنون در خانه چیزى نداریم، سپس گردن بندى را كه دختر حمزةبن عبدالمطّلب به او هدیه كرده بود از گردن باز كرد و به پیرمرد فقیر داد و.... زهراء (ع) و خاندان ایشان به امر پیامبر برای شفای حسنین (ع) سه روز روزه نذر كردند واقعه ایكه در نهایت به نزول آیات سوره دهر (و یطعمون الطعام علی حبه مسكینا و یتیما واسیرا. انما نطمعكم لوجه الله لا نرید منكم جزاءا و لا شكورا) منتهی شد. حضرت فاطمه (س) می فرماید: ای علی! من از پروردگارم شرم دارم كه چیزی از تو درخواست كنم كه توان برآوردن آن را نداشته باشی ماجرای پیراهن شب عروسی كه حضرت زهرا آن را به زنی مستمند بخشید و یا گفتار ماندگار "الجار ثم الدار" وی و... همه گوشه‌ای از ایثارگری‌های این بانوی فرهیخته وبا عظمت است. براساس اسنادی كه در دست و مورد قبول و اتفاق فریقین است خدای در قرآن او را كوثر یا خیر كثیر نامیدو اساس نزول آن كوتاه كردن شر سخن مشركان از سر پیامبر بود. گل یاس پیامبر؛ مصداق آیه نسائنا، در داستان مباهله است كه بین پیامبر (ص) و مسیحیان نجران پدید آمد. دختر معصوم روضه نبوی مصداق بارز آیه تطهیر (انما یرید الله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت و یطهركم تطهیراً) در قرآن است. در كتاب صواعق المحرقه، تفسیر طبری، و كتب دیگر از رسول خدا نقل شد كه این آیه درباره من و علی (ع) و حسن و حسین و فاطمه (س) نازل شده است و طبری در تفسیر خود 15 روایت به سندهای مختلف در این باره ذكر می‏كند. دردانه رسول اكرم ،مصداق ذی القربی در (قل لا اسالكم علیه اجراً الا المودة فی القربی) است ،اومصداق همان ذی القربائی است كه در قرآن مودت او درخواست شده ،به راستی از او خویشاوندتر به پیامبركیست؟
به حقیقت باید چشم‌ بصیرت‌ داشت‌ تا گوشه‌ای‌ از سراپردة‌ جلال‌ فاطمی‌ را درك نمود. فاطمه برای‌ هر یك‌ از روزهای‌ هفته‌، دعای‌ ویژه‌ای‌ داشت‌ و برای‌ تعقیبات‌ نماز هم‌ ادعیة‌ خاص‌. دختر وحی،آزاد ساختن‌ بردگان‌ در نظرش كاری‌ بس ارزشمند بود، گردنبندی‌ را كه‌ علی‌ (ع‌) برایش خریده‌ بود، فروخت‌ و با پول‌ آن‌ برده‌ای‌ خرید و آزاد كرد. پیامبر اكرم‌ (ص‌) از این‌ كار دخترش‌ بسیار شادمان‌ گردید و او را ستود.
فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فرمود: "هر كس عبادت خالص خود را به سوی پروردگار بالا بفرستد، خداوند برترین مصلحت خود را به سوی او می‌فرستد.

منزلت فاطمه از سخن بزرگان و در كلام وحی

فاطمه (س) را نزد پیامبر احترامی عظیم بود بسی فراتر از احترام پدری به دخترش و این بگونه‏ای بود كه حیرت دیگران را بر می‏انگیخت او با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را می‏بوسید و به گفته عایشه هرگاه كه فاطمه (س) بر پیامبر وارد می‏شد رسول خدا به احترامش از جای بر می‏خاست و پیشانی او را می‏بوسید در حین ورود از او جداً استقبال می‏كرد و یا در حین خروج از محضرش مشایعتش می‏فرمود.
پیامبر می فرماید: او برترین بانوی اسلام و سیده زنان عالم است. گاهی می‏فرمود فاطمه (س) یك شاخه گل است (ریحانه)؛ زمانی می‏فرمود فاطمه (س) پاره تن من است (بضعة مِنّی)، و گاهی می‏فرمود فاطمه (س) عزیزترین مردم به نزد من است. می فرمود دخترم فاطمه را بدان جهت فاطمه نامیدند كه خداوند عزوجل او و دوستانش را از آتش جهنم به دور نگه مى‏دارد،یا می‏فرمود هر كه فاطمه (س) راشادان كند مرا شادان كرده است، و هر كه فاطمه را بیازارد مرا آزرده است، با این تذكره كه شادی و غضب رسول خدا، همانند محبت و آزار خداوند است، رسول الله (ص)، بارها و بارها فاطمه (علیها السلام) را ستود و از او تجلیل كرد. در مواقع بسیاری می‌فرمود: "پدرش به فدایش باد" و گاه خم می‌شد و دست او را می‌بوسید. به هنگام سفر از آخرین كسی كه خداحافظی می‌نمود، فاطمه (علیها السلام) بود و به هنگام بازگشت به اولین محلی كه وارد می‌شد، خانه او بود. گاه در جواب خرده‌گیران، لب به سخن می‌گشود كه خداوند مرا به این كار امر نموده و یا می‌فرمود: "من بوی بهشت را از او استشمام می‌كنم. "
اى سلمان! كسى كه دخترم فاطمة را دوست داشته باشد در بهشت با من است و كسى كه دشمن او باشد در آتش است. سلمان! محبت فاطمه در صد مورد نافع است[ و مایه نجات] كه آسان ترینش مرگ، قبر، هنگام سنجش اعمال، و... مى باشد. امام صادق علیه السلام می فرماید: هر آن كس كه فاطمة را آن گونه كه باید بشناسد، لیله القدر را درك كرده، و فاطمه را از آن رو فاطمه گفته اند كه مردم از شناخت او عاجزند.
رسول خدا (ص) می فرماید: فاطمة فرشته اى در سیماى انسان است، هرگاه مشتاق بوى بهشت مى شوم دخترم فاطمه را مى بویم. ریحانه نبی، گوهری تابناك در منظومه نسل پیامبرو فرشته‏ای است از ملكوت اعلی. او دارای درجه‏ای اعلی است كه در عالم زنان همتائی و در عالم مردان كفوی جز علی (ع) برایش نیست.

صبر فاطمه

كودكى ریحانه رسول (سلام الله علیها) با دوره نخست تبلیغ دین در مكه توأم بود. مشاهده پدر كه به ضرب سنگباران زخمى شده بخشى از سهم كودكى فاطمه (س) در رسالت دشوار رسول خدا محمد (ص) بود.
اوج این سختى، در سه سال محاصره در شعب ابى طالب به وقوع پیوست قضای الهی، در همان سالهای تبعید ومحاصره اقتصادی در شعب، مادر وابوطالب را در یك سال از او جدا كرد، رحلت مادر وابوطالب مسولیت فاطمه رادر قبال پدر، افزود وپیامبراو را (امّ ابیها) مام پدر نامید. فاطمه زهرا (س) در آن روزها قد برافراشت و با دستهای كوچك خود غبار محنت را از چهره پیغمبر زدود. دشمن شكمبه شتر یا گوسفند بر سر پدر می‏ریزد و او با دستهای كوچك خود آنها را از سر و روی پدر پاك می‏كند. پدرش را كتك می‏زنند و او از شدت تاثر می‏گرید و پدر را نوازش می‏كند. بر بدن پدرش جراحات وارد می‏كنند. او همچون پرستاری مهربان بر آن جراحات مرهم می‏گذاردآغاز نوجوانى در مدینه با جنگ هاى پى درپى علیه مسلمانان همراه شد. یاس نبى در غیاب همسر خود كه سردار بى بدیل سپاه اسلام بود، بارسنگین كارهاى خانه و رسیدگى به فرزندان خردسال را به دوش مى كشید. فاطمه همدم‌ رنجها و غصه‌های‌ شوهر بود و او را پناه‌ محسوب‌ می‌شد. علی‌ (ع‌) می‌فرمود: «وقتی‌ به‌ خانه‌ می‌آمدم‌ و به‌ زهرا نگاه‌ می‌كردم‌، تمام‌ غم‌ و اندوهم‌ برطرف‌ می‌شد. هرگز كاری‌ نكردم‌ كه‌ فاطمه‌ از من‌ خشمناك‌ و ناراحت‌ شود. فاطمه‌ نیز، هرگز مرا خشمناك‌ نساخت‌. داستان دستان زهراى مرضیه (س) كه از چرخاندن آسیاب سنگى زخم شده بود و چادر وصله دار حضرتش كه سلمان را به گریه انداخت، همچنین ماجراى شبهاى خانه على علیه السلام كه فرزندان كوچكش گرسنه سر بر بالین مى گذاشتند، گوشه هایى از درد و رنج نوعروس آسمانى اسلام است كه همگى به پاى نونهال اسلام و براى جان گرفتن درخت رسالت بود عزاى غمبار سیدالشهدا علیه السلام كه بزرگترین مصیبت تاریخ بشر است، پیشاپیش، خاندان نبوت را به استقبال خود برد
زهرا عصاره عصمت، آیینه پاكی و زلال كوثر است. فاطمه، یاس نبی است كه شمیم همه گلهای عصمت را از او می‌بوییم.
كلام آخر و پرسش نگارنده از خوانندگان این نوشتار آن است كه پاسخ شما به این سوال چیست؟
تمامی ستارگان برخاك افتاده نام‌ونشانی برمزار خویش دارند، "مدینه‌النبی" "بقیع"، "نجف"، "مشهد الرضا"، "كربلا"، اما نام مزار مادر دلهای بیقرار ما چیست كه همچنان ناپیداست و با هزاران فانوس اشك هم نمی‌توانیم سراغ آن را بگیریم. آیا پنهان بودن قبر مبارك آن حضرت نشان ازآگاهی‌، درایت‌ و آینده‌ نگری‌ آن حضرت و همسر مظلومش ندارد؟ علی و فاطمه ای كه در امور دین به هیچ عنوان اهل مسامحه نیستند و به طور قطع از وصیت به تدفین پنهانی و ناشناخته ماندن قبور مطهرشان -كه تا ان زمان شاید مرسوم نبوده است- هدفی سیاسی را دنبال می كرده اندآیا این عمل جز افشای‌ ستم‌ غاصبان‌، نوعی اعلام نارضایتی از مردمان زمان و اعتراض به تنهایی حضرت علی (ع) مفهومی دیگر دارد. آیا پنهان ماندن قبر پاره تن رسول خدا آن هم در شرایطی كه كمتر از سه ماه از رحلت پیامبر اكرم می گذرد نوعی پیام رسانی به تمامی اعصار برای بیان واقعیتی كه اززمان درگذشت پیامبر تا پیوستن دختر گرانمایه اش به ایشان، رخ داده است نیست؟واقعا چه اتفاقی افتاد كه گل یاس پیامبر كه همه مردم احترام پیامبر به اورا به كرات دیده بودند به این نتیجه می رسد كه وصیت‌ كند‌ پیكرش‌ را شبانه‌ غسل‌ دهند و به‌ خاك‌ سپارند، آیا از این تدبیر قصدی غیر از این داشته اند كه ظالمانی‌ كه‌ او را آزرده‌ بودند، در مراسم‌ دفن‌ او حضور نیابند و از این‌ حضور، بهره‌ برداری‌ سیاسی‌ برای‌ تطهیر خود و توجیه‌ كارهایشان‌ نكنند.

یکشنبه 9 اسفند 1388 توسط حامد مصطفایی | نظرات ()
mortazavi.z@gmail.com

مسابقه اینترنتی نماز
انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند
...و اقیموا الصلاه
نماز احتیاط
نیاز اساسی بشر امروز
دستوری برای نماز شب
چراغ های همیشه روشن
آثار و بركات نماز اول وقت در آیات و روایات
امید بخش ترین آیه
اولین نماز جمعه در اسلام
چرا هنگام نماز نشاط ندارم
توجه در نماز
نماز احتیاط
در چه مواردی میتوان نماز واجب را شکست
چیز هایی که در نماز مکروه است
ترجمه ی اذان واقامه
احکام مسجد
پوشانیدن بدن در نماز
احکام قبله
نماز غفیله
وقت نافله های یومیه
احکام نماز
احکام نماز میت
شرایط وضو
احکام نجاست
احکام تقلید
صحیفه ی سجادیه (متنی)
نهج البلاغه
مرثیه هایی درمورد ائمه
احکام خمس

به نظر شما مطالب این وبلاگ تا چه حد برای نماز ایجاد انگیزه می کند؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

RSS 2.0

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

ژ منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان          www.bahar-20.com رفتن به بالای صفحه