تبلیغات
انصار الصلاة
انصار الصلاة

انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند


نماز سدی در برابر گناهان آینده

نماز سدی در برابر گناهان آینده 
نماز ، روح ایمان را در انسان تقویت و نهال تقوا را در دل پرورش می دهد ، و می دانیم که       « ایمان » و « تقوا » نیرومندترین سد در برابر گناه است و این همان چیزی است که در قرآن کریم آمده است :
« و أقم الصلوه ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر » . (1)
و نماز را اقامه نما که همانا نماز است که اهل نماز را از هر کار زشت و منکر بازمی دارد .
و این همان چیزی است که در احادیث می خوانیم : افراد گناه کاری بودند که شرح حال آنها را برای پیشوایان اسلام بیان کردند فرمودند: غم مخورید نماز آنها را اصلاح می کند و کرد.
روی أن فتی من الأنصار کان یصلی الصلاه مع رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم ، و یرتکب الفواحش ، فوصف ذلک لرسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فقال : « ان صلاته تنهاه یوما ما » فلم یلبث أن تاب ؛ (2)
در روایت است که جوانی از انصار نمازهایش را با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می خواند ولی کارهای زشت هم انجام می داد. اوصاف او را برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل کردند . حضرت فرمودند: نمازش او را از زشتی ها باز خواهد داشت ، مدتی نگذشت که کارهای زشتش را رها کرد .
پرسش : افرادی هستند که نمازگزارند ؛ ولی گناه هم انجام می دهند چگونه نماز آنها را حفظ نمی کند ؟
پاسخ : 1. هر نمازی هر چه هم کوتاه و به اصطلاح کم اهمیت باشد باز هم به همان مقدار انسان را از گناه بازمی دارد که برای همان چند لحظه هم که شده خودش را از نجاست های ظاهری و گناه حفظ می کند .
2. اگر نماز با شرایط صحت و قبولی و کمالش اقامه شود قطعا از کارهای زشت اجتناب می شود. مشکل آن است که نوعا نمازها بعضی از آن شرایط را دارا نمی باشند .
3. کسی که نماز واقعی می خواند مانند کسی است که لباس سفید پوشیده است و حاضر نیست هر جایی بنشیند و شدیدا مراقبت می کند .
4. به جواب هجدهم همین بخش رجوع شود .

نماز وسیله ی تکامل معنوی

نماز انسان را از جهان محدود ماده و چهار دیوار عالم طبیعت بیرون می برد ، به ملکوت آسمان ها دعوت می کند و با فرشتگان هم صدا و هم راز می سازد ، نمازگزار خود را بدون نیاز به هیچ واسطه در برابر خداوند می بیند و با او به گفت و گو برمی خیزد.
1. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : الصلاه معراج المؤمن ؛ (3)
نماز وسیله ی عروج و بالا رفتن مؤمن است .
2. حضرت رضا علیه السلام می فرماید: الصلاه قربان کلی تقی ؛ (4)
نماز وسیله ی تقرب و نزدیک شدن انسان های پرهیزکار به خداوند است .
3. عن معاویه بن وهب قال : سألت أباعبدالله علیه السلام عن أفضل ما یتقرب به العباد الی ربهم و احب ذلک الی الله عزوجل ما هو ؟ فقال : ما أعلم شیئا بعد المعرفه أفضل من هذه الصلاه ، ألا تری أن العبد الصالح عیسی ابن مریم علیهاالسلام قال : « و أوصانی بالصلوه و الزکوه ما دمت حیا (5) » ؛ (6)
یکی از اصحاب امام صادق علیه السلام می گوید : از آن بزرگوار سؤال کردم از برترین چیزی که به وسیله ی آن بندگان به خداوند نزدیک می شوند و محبوب ترین عمل نزد خداوند عزوجل کدام است ؟ حضرت فرمودند : هیچ چیز را بعد از معرفت و شناخت خداوند ، برتر از این نماز نمی دانم . آیا [ در قرآن ] مشاهده نمی کنی که بنده ی صالح خداوند [ یعنی ] حضرت عیسی بن مریم علیهماالسلام می گوید : « [ خداوند ] مرا به نماز و زکات تا زمانی که زنده ام سفارش فرموده است ».

نماز دعوت کننده به پاک سازی زندگی

نماز ، قطع نظر از محتوای خودش با توجه به شرایط صحت ، دعوت به پاک سازی زندگی می کند ، چرا که می دانیم آبی که با آن وضو می گیرد و غسل می کند و محلی که در آن غسل و وضو انجام می شود و مکان و لباس نمازگزار و فرشی که بر آن نماز می خواند باید از هر گونه غصب و تجاوز به حقوق دیگران پاک باشد ؛ بنابراین کسی که آلوده به تجاوز ، ظلم ، ربا ، غصب ، کم فروشی ، رشوه خواری و کسب اموال حرام باشد چگونه می تواند مقدمات نماز را فراهم سازد ؟ در نتیجه ، تکرار نماز در پنج نوبت در شبانه روز خود دعوتی است به رعایت حقوق دیگران و می توان گفت نماز ، انسان را فرشته خو می کند ، زیرا نمازگزار از همه ی بدی ها پاک است . هر کس که نمازگزار است پاکیزه خوی و نیکوکردار و نیکو رفتار است ، از درنده خویی ، بدگویی ، تنبلی و ولگردی بی زار و برکنار است .

یکشنبه 9 اسفند 1388 توسط حامد مصطفایی | نظرات ()
mortazavi.z@gmail.com

مسابقه اینترنتی نماز
انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند
...و اقیموا الصلاه
نماز احتیاط
نیاز اساسی بشر امروز
دستوری برای نماز شب
چراغ های همیشه روشن
آثار و بركات نماز اول وقت در آیات و روایات
امید بخش ترین آیه
اولین نماز جمعه در اسلام
چرا هنگام نماز نشاط ندارم
توجه در نماز
نماز احتیاط
در چه مواردی میتوان نماز واجب را شکست
چیز هایی که در نماز مکروه است
ترجمه ی اذان واقامه
احکام مسجد
پوشانیدن بدن در نماز
احکام قبله
نماز غفیله
وقت نافله های یومیه
احکام نماز
احکام نماز میت
شرایط وضو
احکام نجاست
احکام تقلید
صحیفه ی سجادیه (متنی)
نهج البلاغه
مرثیه هایی درمورد ائمه
احکام خمس

به نظر شما مطالب این وبلاگ تا چه حد برای نماز ایجاد انگیزه می کند؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

RSS 2.0

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

ژ منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان          www.bahar-20.com رفتن به بالای صفحه