تبلیغات
انصار الصلاة
انصار الصلاة

انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند


...و اقیموا الصلاه

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

وَأَقِیمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّكَاةَ وَارْكَعُواْ مَعَ الرَّاكِعِینَ

 و نماز را بپا دارید، و زکات را بپردازید، و همراه رکوع کنندگان رکوع کنید

در قران به تفصیل در مورد نماز توضیح داده شده است منتها آنانی که دائما سعی دارند که به بهانه های واهی   قران را  مجمل و ناقص معرفی نمایند با ادعای  اینکه قران جزئیات نماز را توضیح نداده است می  خواهند  حرف باطل خود را به کرسی بنشانند  ولی  آنها به واسطه این ادعا  ، بیشتر  ناآگاهی خود از قران را به همگان  ثابت کرده اند ُ در واقع  قران به حد کافی در مورد نماز شرح  داده است و برای آنکه به شما هم این واقعیت ثابت گردد به آیاتی چند در این خصوص  اشاره می کنم .خداوند ابتدا به ما سمت و قبله ای را نشان می دهد که باید به سوی آن نماز خود را به جای بیاوریم.

قد نرى تقلب وجهك فی السماء فلنولینك قبلة ترضیها فول وجهك شطر المسجد الحرام وحیث ما كنتم فولوا وجوهكم شطره وإن الذین أوتوا الكتب لیعلمون أنه الحق من ربهم وما الله بغفل عما یعملون(144/البقره)

نگاه‏هاى انتظارآمیز تو را به سوى آسمان (براى تعیین قبله نهایى) مى‏بینیم! اكنون تو را به سوى قبله‏اى كه از آن خشنود باشى، باز مى‏گردانیم. پس روى خود را به سوى مسجد الحرام كن! و هر جا باشید، روى خود را به سوى آن بگردانید! و كسانى كه كتاب آسمانى به آنها داده شده، بخوبى مى‏دانند این فرمان حقى است كه از ناحیه پروردگارشان صادر شده; (و در كتابهاى خود خوانده‏اند كه پیغمبر اسلام، به سوى دو قبله، نماز مى‏خواند). و خداوند از اعمال آنها (در مخفى داشتن این آیات) غافل نیست!

 پاکیزه بودن در نماز فرمانی  از جانب خداوند  قادر و متعال است .

 یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَیْدِیَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَینِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَیَمَّمُواْ صَعِیدًا طَیِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَیْدِیكُم مِّنْهُ مَا یُرِیدُ اللّهُ لِیَجْعَلَ عَلَیْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَكِن یُرِیدُ لِیُطَهَّرَكُمْ وَلِیُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَیْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ( مائده – 6)

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! هنگامى که به نماز مى‏ایستید، صورت و دستها را تا آرنج بشویید! و سر و پاها را تا مفصل [= برآمدگى پشت پا] مسح کنید! و اگر جنب باشید، خود را بشویید (و غسل کنید)! و اگر بیمار یا مسافر باشید، یا یکى از شما از محل پستى آمده [= قضاى حاجت کرده‏]، یا با آنان تماس گرفته (و آمیزش جنسى کرده‏اید)، و آب (براى غسل یا وضو) نیابید، با خاک پاکى تیمم کنید! و از آن، بر صورت [= پیشانى‏] و دستها بکشید! خداوند نمى‏خواهد مشکلى براى شما ایجاد کند؛ بلکه مى‏خواهد شما را پاک سازد و نعمتش را بر شما تمام نماید؛ شاید شکر او را بجا آورید!

 ما باید بهترین و آراسته ترین لباسهایمان را برای حضوردر مسجد و به جای آوردن نماز بر تن کنیم  

 یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ( اعراف – 31)

اى فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید! و (از نعمتهاى الهى) بخورید و بیاشامید، ولى اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست نمى‏دارد!

در مساجدی که به اسم خدا و برای خدا ساخته نگردیده است نماز جایز نیست .

 والذین اتخذوا مسجدا ضرارا وكفرا وتفریقا بین المؤمنین وإرصادا لمن حارب الله ورسوله من قبل ولیحلفن إن أردنا إلا الحسنى والله یشهد إنهم لكذبونلا تقم فیه أبدا لمسجد أسس على التقوى من أول یوم أحق أن تقوم فیه فیه رجال یحبون أن یتطهروا والله یحب المطهرین(108/107/التوبه)

افرادی كه مسجدی برای ضرر زدن و بی‌ایمانی و تفرقه انداختن بین مسلمانان و كمینگاهی برای افرادی كه قبلا با خدا و رسولش میجنگیدند ساخته‌اند، قسم میخورند كه جز خیر چیزی نمی خواستیم. در صورتیكه خدا شهادت میدهد كه آنها دروغ میگویند.هیچوقت در آن مسجد نماز نخوان. سزاوار است در مسجدی كه از روز اول بر پایه تقوی ساخته شده است نماز بخوانی. در آن مردانی هستند كه دوست دارند پاك باشند و خدا پاكان را دوست دارد.

 نماز را باید به گونه ای خواند  که درک و فهم معنای اذکار  آن را به خوبی ودرستی درک کنیم  .

 یأیها الذین ءامنوا لا تقربوا الصلوة وأنتم سكرى حتى تعلموا ما تقولون ولا جنبا إلا عابری سبیل حتى تغتسلوا وإن كنتم مرضى أو على سفر أو جاء أحد منكم من الغائط أو لمستم النساء فلم تجدوا ماء فتیمموا صعیدا طیبا فامسحوا بوجوهكم وأیدیكم إن الله كان عفوا غفورا(43/الِنساء)

ای افراد باایمان، وقتی مست هستید نماز نخوانید تا وقتی كه بفهمید چه میگوئید. وقتی جنب هستید نماز نخوانید تا اینكه خود را بشویید مگر اینكه در راه باشید و اگر مریض یا در راه بودید یا یكی از شما از قضای حاجت آمد یا با زنان همخوابگی كردید و آب نیافتید، با خاك پاكی تیمم كنید و از آن بصورت و دستهایتان مسح بكشید. چون خدا چشم پوش آمرزنده است.

 قران اوقات نماز را هم تعیین و مشخص  کرده است

نماز صبع و مغرب

 أقم الصلوة لدلوك الشمس إلى غسق الیل وقرءان الفجر إن قرءان الفجر كان مشهودا(78/بَنیِ اِسرائیل)

نماز را از غروب خورشید تا تاریکی شب و سپیده صبح بخوان. نماز صبح مورد توجه است.

 دو نمازی که در بین روز خوانده می شود و همچنین نمازی که ساعتی گذشته از  شب خوانده می شود

وأقم الصلوة طرفی النهار وزلفا من الیل إن الحسنت یذهبن السیءات ذلك ذكرى للذكرین(114/هود)

در دو طرف روز، و اوایل شب، نماز را برپا دار; چرا كه حسنات، سیئات (و آثار آنها را) از بین مى‏برند; این تذكرى است براى كسانى كه اهل تذكرند!

 هنگامه   صلاه عشا ء  به گونه دیگری هم مشخص گردیده است و آن ساعتیست   که کودکان بعد از آن دیگر حق  ندارد بدون اجازه والدین وارد اطاق خصوصی آنها شوند .  

 یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِیَسْتَأْذِنكُمُ الَّذِینَ مَلَكَتْ أَیْمَانُكُمْ وَالَّذِینَ لَمْ یَبْلُغُوا الْحُلُمَ مِنكُمْ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ مِن قَبْلِ صَلَاةِ الْفَجْرِ وَحِینَ تَضَعُونَ ثِیَابَكُم مِّنَ الظَّهِیرَةِ وَمِن بَعْدِ صَلَاةِ الْعِشَاءِ ثَلَاثُ عَوْرَاتٍ لَّكُمْ لَیْسَ عَلَیْكُمْ وَلَا عَلَیْهِمْ جُنَاحٌ بَعْدَهُنَّ طَوَّافُونَ عَلَیْكُم بَعْضُكُمْ عَلَى بَعْضٍ كَذَلِكَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآیَاتِ وَاللَّهُ عَلِیمٌ حَكِیمٌ( نور – 58 )

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! بردگان شما، و همچنین کودکانتان که به حدّ بلوغ نرسیده‏اند، در سه وقت باید از شما اجازه بگیرند: پیش از نماز صبح، و نیمروز هنگامى که لباسهاى (معمولى) خود را بیرون مى‏آورید، و بعد از نماز عشا؛ این سه وقت خصوصى براى شماست؛ امّا بعد از این سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نیست (که بدون اذن وارد شوند) و بر گرد یکدیگر بگردید (و با صفا و صمیمیّت به یکدیگر خدمت نمایید). این گونه خداوند آیات را براى شما بیان مى‏کند، و خداوند دانا و حکیم است!

هیچ کسی اجازه  ندارد نمازخود  را به هر بهانه ای نخواند و یا آن را  ترک کند .

 فَإِذَا قَضَیْتُمُ الصَّلاَةَ فَاذْكُرُواْ اللّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنتُمْ فَأَقِیمُواْ الصَّلاَةَ إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا( 104 – سوره نساء)

و هنگامى که نماز را به پایان رساندید، خدا را یاد کنید؛ ایستاده، و نشسته، و در حالى که به پهلو خوابیده‏اید! و هرگاه آرامش یافتید (و حالت ترس زایل گشت)، نماز را (به طور معمول) انجام دهید، زیرا نماز، وظیفه ثابت و معیّنى براى مؤمنان است!

 و تنها هنگامی  که در  خطر هجوم  کفار  و یا در سفر باشیم  ، می توانیم  نماز خود را کوتاه کنیم .

 وَإِذَا ضَرَبْتُمْ فِی الأَرْضِ فَلَیْسَ عَلَیْكُمْ جُنَاحٌ أَن تَقْصُرُواْ مِنَ الصَّلاَةِ إِنْ خِفْتُمْ أَن یَفْتِنَكُمُ الَّذِینَ كَفَرُواْ إِنَّ الْكَافِرِینَ كَانُواْ لَكُمْ عَدُوًّا مُّبِینًا( نساء – 101)

هنگامى که سفر مى‏کنید، گناهى بر شما نیست که نماز را کوتاه کنید اگر از فتنه (و خطر)ِ کافران بترسید؛ زیرا کافران، براى شما دشمن آشکارى هستند.

نمازتان  را با صدایی متعادل بخوانید  نه آهسته و نه بلند .

 قُلِ ادْعُواْ اللّهَ أَوِ ادْعُواْ الرَّحْمَنَ أَیًّا مَّا تَدْعُواْ فَلَهُ الأَسْمَاءُ الْحُسْنَى وَلاَ تَجْهَرْ بِصَلاَتِكَ وَلاَ تُخَافِتْ بِهَا وَابْتَغِ بَیْنَ ذَلِكَ سَبِیلاً(110 – الاسراء )

 بگو: ««اللّه» را بخوانید یا «رحمان» را، هر کدام را بخوانید، (ذات پاکش یکى است؛ و) براى او بهترین نامهاست!» و نمازت را زیاد بلند، یا خیلى آهسته نخوان؛ و در میان آن دو، راهى (معتدل) انتخاب کن!

اذکار نماز باید به گونه ای  تنظیم  و مرتب گردد  که اختصاصا در آنها تنها و فقط  خداوند حمد و ذکر و ستایش و نیایش شود .

 ِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی( طه – 14)

من «اللّه» هستم؛ معبودى جز من نیست! مرا بپرست، و نماز را براى یاد من بپادار!

 رکوع و سجود معنای فراتر از آنچه دارند که ما در نمازظاهرا  آنها  را  انجام می دهیم منتها یکی از ابزار  ما برای نشان دادن اخلاص در بندگی و سجود در مقابل امر خدا همین رکوع و سجودیست که ما در صلاه آنها را به همین اسم می شناسیم .

 یأیها الذین ءامنوا اركعوا واسجدوا واعبدوا ربكم وافعلوا الخیر لعلكم تفلحون(77/الحج)

ای افراد باایمان، رکوع و سجده کنید و خداوندتان را بندگی (اطاعت محض) کنید و کار خوب بکنید تا رستگار شوید.

 نماز تنها به نیت و برای  الله  مورد پسند  و قبول بارتعالیست

قل إن صلاتی ونسكی ومحیای ومماتی لله رب العلمین(162/الاَنعام)

بگو نماز من، عبادات من، زندگی من و مرگ من برای خداست كه سرور همه انسانها میباشد.

 تواضع ، دوام ، حفظ نماز ، امر خداست و  غفلت در آن  هم مخالف دستور اوست .

 الذین هم فی صلاتهم خشعون(2/المؤمنون)

افراد باایمانی که در نمازشان متواضع هستند.

 الذین هم على صلاتهم دائمون(23/المَعارِج)

نماز گزارانی كه پیوسته نمازشان را بجا می‌آورند.

 والذین هم على صلاتهم یحافظون(34/المَعارِج)

كسانیكه مواظب نمازشان هستند.

 الذین هم عن صلاتهم ساهون(5/الماعون)

كه از نماز خود غافلند.

خب ، این همه کد و آدرس دهی نشان دهنده این یقین  است  که خداوند یک لقمه آماده را  ساخته و پرداخته نموده تا به وسبله آن به بهترین طریقه ادای این فریضه واجب  الهی دست پیدا کنیم ، ولی برای رسیدن  به محصول  نهایی هنوز به دو ابزار  دیگر احتیاج داریم   خداوند امر نموده  که مومنان باید اتحاد و همبستگی خود را حول محور قران پایدار و ثابت  نمایند (وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا) و یکی از ابزار نشان دادن این اتحاد در به جای آوردن جماعت فرائضی مانند نماز و حج است . پس در این مرحله   شورا منتخب مسلمین (وأمرهم شورى بینهم ) وارد عمل می شود و  به شرط آنکه تصمیماتش را منتسب به الله و تعبدی ( اطاعت  بی چون و چرایی )  محسوب ننماید با استفاده از آیاتی که ذکرگردید   بهترین روش و شیوه خواندن نماز را انتخاب و به سایر مسلمانان آن را ابلاغ می کند .  بعد نوبت به استفاده از ابزار  دوم می رسد و آن عقل و تشخیص  آدمیست . خداوند برای اینکار و تمیز حق از باطل ، تعقل و عقل را به ما هدیه نموده تا به وسیله آن ، اینبار در خصوص طریقه نماز ، خود تشخیص دهیم  که آیا تصمیمات  شورای منتخب کاملا منطبق با کلام الهی هست و یا نیست و بعد از  این نتیجه گیری  با توکل به خداوند متعال نوبت به این می رسد که ما این فریضه الهی را نوش جان کنیم .


پنجشنبه 20 اسفند 1388 توسط امین تقی پور | نظرات ()
mortazavi.z@gmail.com

مسابقه اینترنتی نماز
انصار الصلاة شما را به یاری فرامی خواند
...و اقیموا الصلاه
نماز احتیاط
نیاز اساسی بشر امروز
دستوری برای نماز شب
چراغ های همیشه روشن
آثار و بركات نماز اول وقت در آیات و روایات
امید بخش ترین آیه
اولین نماز جمعه در اسلام
چرا هنگام نماز نشاط ندارم
توجه در نماز
نماز احتیاط
در چه مواردی میتوان نماز واجب را شکست
چیز هایی که در نماز مکروه است
ترجمه ی اذان واقامه
احکام مسجد
پوشانیدن بدن در نماز
احکام قبله
نماز غفیله
وقت نافله های یومیه
احکام نماز
احکام نماز میت
شرایط وضو
احکام نجاست
احکام تقلید
صحیفه ی سجادیه (متنی)
نهج البلاغه
مرثیه هایی درمورد ائمه
احکام خمس

به نظر شما مطالب این وبلاگ تا چه حد برای نماز ایجاد انگیزه می کند؟


بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
كل مطالب : عدد

RSS 2.0

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

ژ منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان          www.bahar-20.com رفتن به بالای صفحه